Inwestowanie w marcu 2015

Rynek akcji

Luty przyniósł profity dla posiadaczy funduszy lokujących pieniądze na warszawskiej giełdzie. WIG wzrósł o dwa procent z okładem. Wzrosty napędzały podmioty z mWIG40 i sWIG80, bowiem wskaźnik giełdowych tych największych (WIG20) wzrósł tylko o jeden procent, jednocześnie wskaźnik giełdowych maluchów aż 5,6%. Czyli: nastąpiło odmienienie trendów z roku 2014, kiedy to względnie korzystniejszą inwestycją były największe spółki. Perspektywy dla światowych giełd zdają się poprawiać w 2015 roku. Bieżący rok da najprawdopodobniej niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Zarazem w większości obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać poprawy skumulowanych zysków.
Ceny nie należą do historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są tak wysokie by się ich istotnie obawiać w środowisku niskich stóp procentowych z jakim mamy obecnie do czynienia. Równocześnie historycznie nakręcone ceny inwestycji w dług w najważniejszych gospodarczo obszarach i związane z tym znikome szanse na ciekawy zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę w zwiększeniu zainteresowania rynkiem akcji.
U nas prognozujemy, że rośnie szansa na utrzymanie w przyszłości przewagi „maluchów” nad „grubasami”. W tym segmencie łatwiej o raptowną poprawę wyników finansowych, a wyceny niejednokrotnie wydają się atrakcyjne. Szanse na większy zarobek to także jak zwykle w tym przypadku znacznie większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na wahania nastrojów wśród inwestorów i kierunku w którym podąża pieniądz (więcej o tym - źródło).

Rynek obligacji

Jak często bywa jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących sytuację na rynku długu jest polityka banków centralnych. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza, RPP, obniżyła niedawno główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie zasugerowała, że kolejnych w tym cyklu już nie zrobi. Właściwie dla papierów dłużnych skarbowych dobra jest sytuacja, kiedy stopy procentowe będą spadać.

Sytuacja w Ekonomii

Pierwszy i drugi miesiąc 2015 nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą ocenę perspektywgospodarczych dla kraju. Wciąż konsekwentnie jesteśmy na stanowisku, iż na początku obecnego roku ogólna atmosfera dla lokujących kapitał nie budzi niepokoju, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w następnych kwartałach. Zgodnie z danymi z IV kw. 2014 roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% licząc rok do roku za sprawą czynników jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) i inwestycje, których dokonywały przedsiębiorstwa (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 oczekujemy co najmniej utrzymania tempa rosnącego popytu wewnętrznego lub też niewielkiego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna pojawić się w obszarze inwestycji, przede wszystkim za sprawą oczekiwanego wzrostu ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu Unii na lata 2014-2020.
fundusze marzec 2015
Handel zagraniczny: da się przypuszczać, że czeka Nas nadejście konkretnej poprawy wskutek coraz bardziej możliwego polepszenia koniunktury w Unii (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie ulegnie poprawie po znacznym osłabieniu w 2014 roku). Polityka pieniężna w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się de?acji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), orazpod wpływem licznych europejskich banków centralnych żądających obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej z początkiem marca ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji gremium dało do zrozumienia, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie zamiarów RPP wydaje się pewna, więc w bliższym czasie nie spodziewamy się zmian oprocentowania kredytu.