Wymiana szyby do samochodu

Na początek

Stolarka okienna do samochodu jest jednym z istotniejszych segmentów mających wpływ na bezpieczeństwo 0drogowe. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, czy i kedy dostrzeżemy niebezpieczeństwo. Jeśli więc w końcu stwierdziłeć, że czas na zmianę szyby, przypomnij sobie o paru zasadach, jakie zapewnią przyjemność stosowania nowej szyby przez lata.

Unikaj używanych szyb i najtańszych zamienników

W sytuacji, gdy cenisz bezpieczeństwo, powinieneś nie korzystać z używanych szyb do pojazdu. Najczęściej są one porysowane za sprawą wcześniejszego stosowania, co zmniejsza ich właściwości i powoduje dyskomfort kierującego pojazdem w trakcie jazdy. Co więcej, używane szyby są zdejmowane niefachowo i przechowywane na dworze. Dlatego warstwa PVB, sklejająca sąsiednie warstwy okna, jest eksponowana na zużywające ją działanie czynników pogodowych, a więc szyba delaminuje się lub matowieje.
Dobrze jest także pamiętać o tym, że okna - jako istotny segment konstrukcji samochodu - przenoszą naprężenia, które nigdy nie są takie same po zamontowaniu ich w innym aucie. Z tego powodu używana szyba wykorzystana w następnym wozie zawsze może pęknąć.Trzeba również unikać oburzająco tanich podrób szyb samochodowych, gdyż do ich wytworzenia, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się połaci folii pochodzącej z recyklingu i przez to szyba szybko matowieje. Tanie szyby do auta są również pokrzywione, co daje efekt zniekształcenia obrazu lub odbicia świetlne.

Nie zakładaj w pojedynkę, jeśli tego nie umiesz

O trwałości szyb do pojazdu decyduje nie tylko sama jakość okien do pojazdu, ale też ich montaż. Szyba do pojazdu (niezależnie czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi być fachowo zamontowana, bo w przeciwnym przypadku czekają na nas na przykład nieszczelności, jak także prędkie uszkodzenia (pęknięcia). Przeważnie nie zwraca się uwagi na to, że od jakości okien przednich i prawidłowego zamocowania zależy też prawidłowość pracy poduszek powietrznych. Zmieniając szybę warto więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy.

Sprawdź, czy szyba ma certyfikat ISO/TS 16949:2002

Podmioty, które dystrybuują części (w tym okna samochodowe) do firm z branży samochodowej na tzw. „pierwszy” montaż, są zobowiązane do posiadania dziesiątek świadectw jakości. Najistotniejszym z dokumentów jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym oznaczeniem jakości, potwierdzającym spełnienie licznych warunków stawianych częściom samochodowym przez koncerny motoryzacyjne. Każdy duży producent motoryzacyjny przyznaje też swoim najlepszym dostawcom wyróżnienia, co dodatkowo potwierdza dobrą jakość. Więc przed wymianą okna warto zdobyć się na sprawdzenie i poszukać informacji w sieci na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona - co dalej

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
    >
  1. nie pucować wozu pompami wodnymi wysokociśnieniowymi
  2. nie parkować wozu na nierównej nawierzchni i nie najeżdżać na krawężnik
  3. nie dźwigać wozu na auto-windzie
  4. nie trzaskać drzwiami.