Przegląd wydarzeń na rynkach

Sytuacja w Ekonomii

Luty nie przyniósł nic, co mogłyby odmienić naszą ocenę możliwościgospodarczych dla kraju. Nadal konsekwentnie uważamy, że na początku obecnego roku ogólna atmosfera inwestycyjna nie budzi zastrzeżeń, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w kolejnych kwartałach. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału 2014 roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku za sprawą czynników jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa rosnącego handlu krajowego lub też małego przyspieszenia. Znaczna poprawa powinna dotyczyć inwestycji, głównie dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu Unii na najbliższe lata.
fundusze marzec 2015
Także w obszarze wymiany z zagranicą można oczekiwać pewnej poprawy wskutek coraz bardziej możliwego ocieplenia koniunktury w Unii (przy czym raczej saldo handlu ze „Wschodem” nie poprawi się po znacznym pogorszeniu w 2014 roku). W ostatnim czasie interesujące zdarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się ujemnej inflacji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), a ponadto w związku z decyzjami licznych europejskich banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej na początku marca zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie Rada oznajmiła, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
W najbliższym czasie realizacja zamiarów Rady wydaje się pewna i nie obawiamy się dalszych ruchów w zakresie kosztu pieniądza co najmniej do końca roku.

Rynek obligacji

Jednym z istotniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza z nich, RPP, obniżyła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie zasugerowała, że więcej nie zrobi. Zasadniczo dla obligacji skarbowych dobra jest sytuacja, gdy ma wystąpić ciąg obniżek stóp procentowych. Rynek zawczasu uwzględniał marcową obniżkę, w tej chwili najważniejsze jest, że nie powinno być już kolejnych.

Rynek akcji

Luty był dobrym okresem dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na polskich akcji. Indeks wszystkich przedsiębiorstw urósł wówczas o dwa procent z okładem. Wzrosty napędzały w przeważającej mierze średniaki i maluchy, jako że wskaźnik giełdowych grubasów (WIG20) zyskał jedynie 1%, jednocześnie wskaźnik giełdowych maluchów aż 5,6%. Oznacza to, że jak na razie obecny rok przyniósł odmienienie trendów zeszłorocznych, kiedy lepszą inwestycją były duże spółki. Prognozy dla globalnych rynków akcji zdają się być lepsze w bieżącym roku. Obecny rok przyniesie prawdopodobnie delikatne przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Jednocześnie w większości regionów (w tym w Polsce) rozsądnie jest oczekiwać poprawy zagregowanych zysków.
Wyceny nie są z grupy historycznie niskich, jednak według nas nie są na tyle duże by trzeba było się bać w środowisku niskich stóp procentowych. Zarazem historycznie nakręcone ceny długu w wiodących obszarach i związane z tym małe szanse na zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania rynkiem akcji.
W perspektywie naszego rynku prognozujemy, że rośnie szansa na utrzymanie w najbliższym czasie przewagi mniejszych spółek nad większymi firmami. W segmencie małych firm łatwiej o szybszą poprawę zysków, a wyceny są dobre. Szanse na wyższy zarobek to też tradycyjnie w tym przypadku znacznie większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na zmiany trendu i kierunku w którym podąża pieniądz (więcej o tym w tym miejscu).